Connect with us

Ekonomi

Altın, FED’in Açıklaması Sonrası Son Bir Ayın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) yetkililerinin beklenenden daha erken faiz artırımları öngörmesinin ardından dolar endeksi ve ABD …

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) yetkililerinin beklenenden daha erken faiz artırımları öngörmesinin akabinde dolar endeksi ve ABD Hazine getirilerinin artmasıyla dün bir ayın en düşük düzeyine yakın seyretti.

Spot altın fiyatları, dün yüzde 2,5 düşüşle 6 Mayıs’tan bu yana en düşük düzeyi olan 1.803,79 dolara geriledikten sonra, bugün düşüşe devam ederek paha kaybını yüzde 2,92 seviyesine kadar artırdı.

Fed’in faiz kararı akabinde dolar endeksi öteki para üniteleri karşısında iki ayın en yüksek düzeyine ABD devlet tahvillerinin 10 yıllık getirisi ise, yüzde 1.594 ile 4 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyine yükseldi.

Çarşamba günü Fed, yetkililerin faiz artırımları için hızlandırılmış bir vakit çizelgesi öngörmesi, kriz periyodunda tahvil alımının nasıl sona erdirileceğine ait müzakereler başlatması ve 15 aydır süren sıhhat acil durumunun artık ABD ticaretinde temel bir kısıtlama olmadığı söylemesiyle pandemi kaynaklı tahvil alımlarının sona ermesi için görüşmelerin önünü açtı.

Fed lideri Jerome Powell da toplantı sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Ekonomik aktiviteye ve istihdama ait göstergeler güçlenmeye devam ediyor” sözlerini kullandı.

Powell, gelecek devirde süreksiz tesirlerin azalmasıyla enflasyonda düşüşün beklendiğini, ABD’de enflasyonun bu yıl yüzde 3,4, 2022’de yüzde 2,1 ve 2023’te yüzde 2,2 düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Gelişmeler tesiriyle, gümüş yüzde 3.41 düşüşle ons başına 26,85 dolara, paladyum yüzde 2,16 düşüşle 2 bin 775.16 dolara, platin ise yüzde 2,56 düşüşle 1.121,7 dolara geriledi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.