Connect with us

Dünya

Almanya’dan Göç Mutabakatına Yönelik Açıklama Geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile göç konusundaki iş birliğinin güncellenmesine ihtiyaç …

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile göç konusundaki iş birliğinin güncellenmesine gereksinim duyulduğunu belirterek, “Türk hükümetiyle olan tüm zorluklara karşın bu ülkenin, kıymetsiz görülmeyecek göç yükünü bizim için üstelendiğini kabul etmek gerekir” dedi.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyelinin ve bölgedeki öteki ülkelerden gelen mültecilerin yaşadığına işaret eden Maas, “AB’de bizim, Türkiye ile olan göç mutabakatının daha da geliştirilmesine ve güncellenmesine büyük ilgi duyduğumuza inanıyorum” diye konuştu.

Sputnik’in aktardığına nazaran Maas, yeni bir mutabakatın yapılması durumunda AB’nin Türkiye’ye maddi takviye vermesine ait bir soruya “Herhangi bir sayı ortaya atmak istemiyorum fakat bunun parasız olmayacağı büsbütün nettir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin nihayetinde değerli maliyeti üstlendiğini ve oburlarının bundan tasarruf ettiğini vurgulayan Maas, bunun, milyonlarca beşere bakmayla ilgili bir bahis olduğunu belirtti.

Maas, Türkiye’yle münasebetlerin halihazırda nispeten yapan olduğunu tabir etti.

Öte yandan İran’da İbrahim Reisi’nin seçimleri kazanmasını da kıymetlendiren Maas, “İran’daki idarenin temelde hangi yolu gitmek istediğine karar vermesi lazım” sözlerini kullandı.

Yapılan müzakerelerde Tahran’ın prensip olarak yapan bir yola açık olduğu istikametinde bir izlenim verdiklerini belirten Heiko Maas, lakin bunun, İran’ın ABD ile nükleer mutabakata geri dönmeye hazır olup olmayacağında görüleceğini kaydetti.

2. LİBYA KONFERANSI

Maas, 23 Haziran’da başşehir Berlin’de düzenlenecek 2. Libya Konferansı’nın, 24 Aralık’ta Libya’da yapılması planlanan seçimlere ve yabancı güçlerin ülkeden çekilmesine yeni ivme kazandırılması üzerine olacağını belirtti.

Daha evvel Berlin’de yapılan toplantıda Libya’dan askeri güçlerin çekilmesini vadedenlerin buna uymadığını aktaran Maas, bir tarafın ani bir atak için kullanabileceği askeri bir dengesizliğin ansızın ortaya çıkmaması için yabancı güçlerin adım adım ve eşit bir biçimde ülkeyi terk etmesi gerektiğini kaydetti.???????

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.