Connect with us

Ekonomi

Akaryakıt dalı ÖTV artırımı bekliyor

Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarında da artırımları beraberinde getirirken, artırımların bir kısmı ÖTV’den …

Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarında da artırımları beraberinde getirirken, artırımların bir kısmı ÖTV’den düşülerek tüketiciye yansıtılmıyor. Lakin LPG’de ÖTV, bu hafta yapılan artırımla sıfırlandı. Akaryakıt ve motorinde de ÖTV önemli oranda düştü.

Akaryakıt bölümü kaynakları, eşel taşınabilir sistemi nedeniyle olağana kıyasla önemli bir vergi kaybı yaşayan Maliye’nin yakın vakitte akaryakıt, motorin ve LPG’de 50’şer kuruşluk ÖTV artışına gitmesini beklediklerini aktardı.

En son 20 Mayıs’ta ÖTV kaybını telafi etmek için Maliye, üç akaryakıt eserinde yaklaşık 50’şer kuruşluk ÖTV artırımı yapmıştı.

LPG’DE ÖTV SIFIRLANDI

Temmuz ayıyla birlikte artırım yağmuru yaşanırken, doğalgaz ve elektrikle birlikte birlikte zamlanan eserlerden biri de LPG oldu.

LPG’nin litre fiyatı 64 kuruş zamlanırken, artırımın 39 kuruşu pompa fiyatlarına yansıdı, 25 kuruşu ise eşel taşınabilir uygulaması kapsamında ÖTV’den düşüldü.

Bu son artırımla birlikte LPG’de ÖTV sıfırlanmış oldu. Eşel taşınabilir sistemi öncesinde geçen sene LPG’de litre başına ÖTV 1,75 TL civarındaydı.

AKARYAKIT VE MOTORİNDE DE ÖTV GERİLEDİ

Olağan vakitte kurşunsuz akaryakıtta litre başına 2,52 TL’ye kadar çıkan ÖTV, şu an 83 kuruşa kadar gerilemiş durumda. Motorinde de ÖTV, 2,05 TL’den 71 kuruşa kadar geriledi.

Bu nedenle, ÖTV’si sıfırlanan LPG’nin yanı sıra, akaryakıt ve motorinde de ÖTV artırımı bekleniyor.

TÜRKİYE’DE ARABALARIN YÜZDE 36’SI LPG’Lİ

TÜİK datalarına nazaran, Türkiye’de trafiğe kayıtlı 13,4 milyon adet araba bulunuyor. Bunların yüzde 36,3’üne denk gelen 4 milyon 859 bini yakıt olarak LPG kullanıyor.

Tüm arabaların yüzde 24,9’una denk gelen 3,3 milyonu akaryakıt, yüzde 38,9’una denk gelen 5,1 milyonu ise dizel yakıtlı araç kullanıyor.

EŞEL TAŞINABİLİR SİSTEMİ NEDİR?

Akaryakıt, motorin ve LPG fiyatları için uygulanan eşel taşınabilir sistemi, akaryakıt eserlerindeki fiyat hareketlerini dengelemek yahut aşikâr bir meblağda sabitlemek gerekçesiyle bu eserler üzerinden alınan özel tüketim vergisinin eserlerdeki fiyat artış ve azalışları ile aksi orantılı biçimde artırılıp azaltılması halinde uygulanıyor.

Örneğin; akaryakıt 7 lirada sabitlenmek isteniyor. Akaryakıtın rafineri çıkış fiyatları arttığında, artırımı telafi edecek kadar ÖTV indirimi ile fiyat dengeleniyor. Aykırısı durumda ise, yani rafineri fiyatlarının düşmesi kelam konusu olduğunda, bu kere akaryakıtın fiyatı 7 liranın altına düşmüyor, rafinerideki fiyat düşüşü ÖTV artışı ile dengeleniyor. Doğal genel olarak akaryakıt fiyatlarında taraf üst olduğu için bu uygulama Maliye açısından değerli vergi kaybı manasına geliyor.

MALİYE GAYENİN GERİSİNDE

Muhasebat Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, Hazine, 2021’in birinci beş ayında petrol ve doğalgaz eserlerinin ÖTV’sinden 17,3 milyar TL gelir elde etti. Fakat 2021 yılında bu kalemden hedeflenen gelir 75,7 milyar TL ve beş ayda ulaşılan sayı, yıllık amaca nazaran epey düşük.

2020’nin birinci 5 ayında petrol ve doğalgaz eserlerinden elde edilen ÖTV ölçüsü, 24,2 milyar TL idi.

Yalnızca Eylül 2020-Mart 2021 devrinde Hazine’nin eşel taşınabilir kaynaklı olarak ÖTV kaybı 4 milyar TL’nin üzerine çıkmıştı.

Emre Deveci/Sözcü

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.