ABD’nin Yaptırım Kararı Aldığı Sakarya’daki Şirket Kapatıldı

ABD, Sakarya merkezli mültecilere döviz bozdurma ve ödeme aracılığı sunan bir şirketi, terör örgütü İŞİD adına parasal aracılık sağladığı gerekçesi ile Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) listesine almıştı. Gece yarısı yayımlanan resmi gazete ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sakarya’da faaliyet gösteren o şirketin malvarlıklarının dondurulduğunu yayımladı.

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Dairesi,(OFAC) IŞİD’le bağlantısı olan Adapazarı şehir merkezinde bulunan mültecilere döviz bozdurma, ödeme aracılığı sunan bir şirkete yaptırımlar getirmişti. Adapazarı’ndaki o şirkete yaptırım kararı alan ABD bunu tüm dünyaya ilan etmişti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, BMGK’nin 1373 sayılı kararı doğrultusunda; Adapazarı’nda faaliyet gösteren Alfay İnşaat Turizm Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi’nin, Irak uyruklu Idrees Ali Awad Alfay ile İbrahim Ali Awad Alfay’ın, Suriye uyruklu Mohammed Alaa Khanforah’ın malvarlıkları, terör eylemlerinin icrasını kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle donduruldu.

Kararın, 6415 sayılı ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’un ‘Yabancı devletlerce yapılan talepler’ başlıklı 6’ncı maddesince verildiği belirtildi. Kararın, söz konusu kuruluş ve kişiler hakkında malvarlığının dondurulmasını talep eden devlet tarafından bir yıl içinde soruşturma başlatılmadığı takdirde karar yürürlükten kaldırılabileceği, 2575 sayılı Danıştay Kanunu’nun 24’üncü maddesi ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 7’nci maddesi çerçevesinde, Resmi Gazete’de yayımını izleyen 60 gün içinde Danıştay’da dava açılabileceği aktarıldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ABD’nin Yaptırım Kararı Aldığı Sakarya’daki Şirket Kapatıldı için yorumda bulun

    ABD’nin Yaptırım Kararı Aldığı Sakarya’daki Şirket Kapatıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’nin Yaptırım Kararı Aldığı Sakarya’daki Şirket Kapatıldı için ilk yorumu yapabilirsin.