Connect with us

Güncel

ABD’li medya şirketi sordu: 150 bin dolarlık Porsche Türkiye’de neden 600 bin dolar?

Jalopnik’ten David Tracy, Türkiye’de ‘Devasa bir alışveriş merkezi’ olarak tanımladığı İstanbul’daki Doğuş Center’a gittiğini belirttiği …

Jalopnik’ten David Tracy, Türkiye’de ‘Devasa bir alışveriş merkezi’ olarak tanımladığı İstanbul’daki Doğuş Center’a gittiğini belirttiği yazasında şunları ifa de etti:

“Örneğin, VW Touareg TDI, 2.4 milyon Türk Lirası’nın üzerinde yani yaklaşık 300 bin ABD Doları pahasında. Bu özel bir Touareg bile değil. Mütevazı bir 282 beygir gücü üreten 3.0 litrelik bir V6’ya sahip. Avrupa pazarı V8 Touareg TDI’yi 83 bin dolara piyasaya sürdü.”

Diken’in ABD’li araba bloğu Jalopnik’ten aktardığı habere nazaran Tracy daha sonra ise Audi A8L örneği verdi: “3,7 milyon Türk Lirası yani yaklaşık 440 bin dolara mal oluyor. Audi ABD’de A8L satmıyor, lakin Almanya’da otomobil yaklaşık 100 bin euro yani 118 bin dolar tutuyor.“

‘100 bin dolara mal olan otomobil 622 bin dolar, bu çılgınlık’

Blog muharriri, Porsche Cayenne Coupe’ın fiyatını ise ‘çılgınlık’ olarak tanımladı:

“Gördüğümüz en çılgın şey 5,2 milyon Türk Lirası Porsche Cayenne Coupe oldu. Bu, ABD’de yaklaşık 100 bin dolara mal olan bir otomobil için 622 bin dolar ödemek demek. Bu aracın hangi seçenekleri var tam emin değilim lakin her seçeneğe sahip bir Cayenne Coupe alsanız bile, bu aracın Türkiye’deki fiyatının üçte birine lakin ulaşırsınız.”

‘ÖTV denen şey latife değil’

‘Özel Tüketim Vergisi’ ismi altında adeta bir ‘soygun’ yapıldığını belirten Tracy şöyle devam etti: “Bu Özel Tüketim Vergisi latife değil. Maliyeti 130 bin Türk Lirası’ndan yani vergi öncesi 16 bin dolardan fazla olan rastgele bir araba için alınan Özel Tüketim Vergisi yüzde 80. Yani o otomobilin toplam fiyatı, vergi öncesi fiyat çarpı 1.8’e denk geliyor. Akabinde, toplam fiyata vergi öncesi KDV’yi eklemelisiniz. Bu, orjinal istenen fiyatın 2.124 katı yani yüzde 112.4’lük toplam vergi demektir.”

Blog muharriri yüzde 112.4’lük vergi diliminin motor boyutları 1,6 litre ile 2,0 litre ortasında olan arabalar için geçerli olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Ancak 2,0 litrede işler değişiyor. Bu araçlar için (A8L, Touareg ve Cayenne gibi) Özel Tüketim Vergisi yüzde 220. KDV’yle birlikte toplamda yüzde 277.6 oluyor.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.