Connect with us

Dünya

ABD ve Ukrayna’dan Karadeniz’de Ortak Tatbikat Kararı

ABD ve Ukrayna, Rusya’nın iptal çağrılarına rağmen Karadeniz’de ve Ukrayna’nın güneyinde 30’dan fazla ülkenin katılacağı bir askeri tatbikat …

ABD ve Ukrayna, Rusya’nın iptal davetlerine karşın Karadeniz’de ve Ukrayna’nın güneyinde 30’dan fazla ülkenin katılacağı bir askeri tatbikat gerçekleştirecek. Tatbikatı, NATO ve Rusya ortasındaki tansiyonun geçen hafta tırmanması izledi.

Rusya, Kırım açıklarındaki bir İngiliz savaş gemisinin güzergâhına ihtar ateşi açıp bomba attığını açıklamış, İngiltere ise Rusya’nın açıklamasını reddetmişti. Rusya, 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı Rus toprağı olarak görüyor lakin Kırım yarımadası memleketler arası olarak Ukrayna’nın bir kesimi olarak kabul ediliyor. Rusya’nın Washington büyükelçiliği Karadeniz’deki tatbikatın iptal edilmesi için geçen hafta bir davet yapmıştı. Rusya savunma bakanlığı ise ulusal güvenliğini koruma etmek için gerekirse reaksiyon gösterebileceğini belirtmişti.

İki hafta sürecek olan tatbikata NATO ve müttefik ülkelerden yaklaşık 5 bin askeri işçi katılacak. 30 gemi ve 40 savaş uçağının kullanılacağı tabikatta ABD destroyeri USS Ross ve ABD deniz piyadeleri de yer alacak.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.