1.5 Ay İçerisinde İstanbul Tamamen Aşılanabilir

Tüm dünyada Kovid-19 ile uğraş sürerken aşılama çalışmaları da süratle devam ediyor. Türkiye’de salgına karşı toplumsal bağışıklığın sağlanması emeliyle aşılamada yaş sonu gün geçtikçe düşerken farklı meslek kümeleri da aşılama programına dahil ediliyor.

Yerli aşı çalışmalarının yanı sıra Pfizer-Biontech, SputniK V, Sinovac aşılarının tedarik süreci de sürüyor. Bu kapsamda İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da megakentte salgının seyri ve aşılama çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Memişoğlu, megakenti aşılamak için alt yapı ve gerekli kapasiteye sahip olduklarını belirtirken, İstanbul’da salgının başından beri birinci kere bu kadar az olumluluk oranı olduğunu söyledi.

‘İstanbul’da olay sayıları azalmış durumda’

İstanbul’daki Kovid-19 olay sayılarına ait bilgi veren İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Kemal Memişoğlu , “İstanbul’da şu anda Kovid hadise sayılarımız çok çok azalmış durumda. Salgının başladığından beri birinci kere bu kadar az müspetlik oranını yakalamış durumdayız. Salgında çok büyük bir özveriyle çaba edildi ve âlâ bir evreye gelmiş durumdayız İstanbul’da. Benim öngörüm yazı rahat geçireceğiz üzere gözüküyor. Geçmişte yaşadığımız yüksek müspetlik oranlarımızı ve olay sayılarımızı, yatan hasta sayılarımızı görmeyeceğiz. Şu anda salgın büsbütün denetim altında. Beklentimiz aşı oranlarımızı yükseltebildiğimiz kadar yükseltebilmek ki temelinde şu anda toplumda aşıya çok büyük ilgi etmekte. Bilhassa 55 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın aşıları yüzde 80’in üzerine çıkmış durumda. Bu çok büyük bir muvaffakiyettir. İnsanlarımızı aşıya bekliyoruz. Toplumun talebinden ve rağbetinden mutluyuz. Bu kadar azalttığımız bir salgın sürecini aşılama yaparak da bitirmek istiyoruz” dedi.

‘Maskelerin hür bırakılabileceğini düşünüyorum’

Maske zorunluluğunun kalkabileceğine ait yorumları kıymetlendiren Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Açık havada belli ara korunarak bilhassa bu kadar düşük oranlarımızın olduğu ve aşılamanın da Haziran ayında aşikâr bir orana çıktıktan sonra özgür bırakılacağına inanıyorum. Bu alışılmış bize bağlı lakin maskesiz hayat; bir mühlet daha en azından kapalı alanlarda olmayacağını düşünüyorum. Bu salgın o denli bir salgın ki yakın öngörü yapabiliyorsunuz. Bizim şu andaki öngörümüz haziran, temmuz, ağustosta rahat olacağımız, aşılamayla birlikte bunun bir daha yükselmeyeceği ve yaz aylarının rahat geçeceği. Virüsün mutasyonunun da salgının bulaşmasını ve hastalık geçirmesini biraz daha azaltacağını öngörüyorum.
Mutasyonlar devamlı berbat olarak yorumlanıyor fakat tahminen de mutasyonlar uyguna yönelecek. Bana daima sordukları bir soru var ne vakit bitecek, dünya üzerindeki hiçbir bilim insanı bunun kesin ne vakit biteceğini bilmiyor. Büsbütün spekülatif hareket ediliyor. Bilim insanlarının spekülatif hareket etmemesi lazım. Ne vakit biteceğini ben kesin bilmiyorum bir vilayet müdürü olarak. Yaklaşık 1.5 yıldır bu hastalığın her türlü istatistik verisiyle yahut tedavisiyle şahsen hastanelere giderek ilgilenen birisi olarak ben bilmiyorum.”

‘İnsanlar ‘Aşı randevusu alamıyorum’ diyemeyecek bundan sonra’

Megakentte devam eden aşılama çalışmaları ve İstanbul’un aşılama kapasitesi hakkında konuşan Memişoğlu, şunları kaydetti:

“Kovid’i gündemden çıkartmamız lazım. İstanbul’da şu anda günlük kapasitemiz 200 bin civarında, olağan kaidelerde 400 bine kadar açabiliriz. Zorlanırsak bunu daha da arttırabiliriz. Biz Haziran ayında en azından İstanbul’da çok büyük oranda aşılamayı en azından birinci dozunu yapmış oluruz diye düşünüyorum. Alışılmış bu oran ne kadar olur, insanların talebine de bağlı, aşı konusundaki Bakanlığımızın planlamasına bağlı fakat biz 1.5 ay içinde İstanbul’un hepsini aşılarız diye düşünüyorum, natürel 12 yaş üzerinden bahsediyoruz.
2.5 milyonun üzerine çıktık şu anda aşısı büsbütün iki dozu da bitmiş beşerden bahsediyorum. Beşerler aşı randevusu alamıyorum diyemeyecek bundan sonra. Açık havada mümkün olduğu kadar erken maskeden kurtulmak için çabalıyoruz. Siz mümkün olduğu kadar arayı koruduğunuz vakit maskeyi de o kadar erken çıkaracağız diye düşünüyorum. Hindistan mutasyonunda da temelinde şu ana kadar gördüklerimize nazaran o denli çok önemli bir seyir oluşmadı. Ben tabi ümitliyim, biz salgında başından beri en kötünü düşündük en berbatına nazaran hazırlığımızı yaptık. Hastalıkla ilgili olay sayılarımız şu anda minimize olmuş durumda. Yatan hastalarla ilgili de salgının en yüksek noktasının yaklaşık yirmide otuzda birine neredeyse inmiş olan bir salgını yönetmeye çalışıyoruz.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1.5 Ay İçerisinde İstanbul Tamamen Aşılanabilir için yorumda bulun

    1.5 Ay İçerisinde İstanbul Tamamen Aşılanabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1.5 Ay İçerisinde İstanbul Tamamen Aşılanabilir için ilk yorumu yapabilirsin.